JUBILEUSZ 20-LECIA TCK: „Świat, czas, kolor – o sztuce mozaiki”


Do 31 października (środa)


20-lecie Tarnogórskiego Centrum Kultury jest doskonałą okazją, by zwrócić uwagę na wyjątkowe dzieło zdobiące nasz obiekt, czyli mozaikę Stefana Suberlaka, przedstawiającą Ślązaczkę, Kolejarza, Górnika i Muzykanta. Właśnie pierwsza część ekspozycji w Galerii Sztuki Współczesnej Przytyk w TCK zostanie poświęcona temu wybitnemu artyście.

Jak pisze Beata Cieślak w swojej pracy „Kamyk i kreska... Wyśniony świat Stefana Suberlaka”, ten wychowany na rzeszowskiej wsi artysta od końca lat 50. był uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców baśniowych grafik – głównie litografii, linorytów i drzeworytów. Jego dzieła zdobią muzea i galerie na całym świecie. W latach 60. XX wieku podjął się niezwykle odważnego projektu: artystycznego ozdobienia wszystkich śląskich dworców kolejowych od Katowic do Gliwic i Raciborza. Zazwyczaj były to kompozycje na ścianach poczekalni lub lokali w modernizowanych budynkach, o tematyce związanej ze śląskim regionem, jego kulturą i obyczajami. Zrealizowano je np. na dworcach w Katowicach Piotrowicach, Katowicach Ligocie, Raciborzu i Zabrzu. Do dziś zachowały się tylko nieliczne. Wśród ocalałych dzieł Stefana Suberlaka wykonanych „na” lub „w” budynkach jest mozaika, która zdobi siedzibę Tarnogórskiego Centrum Kultury...

Druga część ekspozycji jest prezentacją dzieł współczesnych artystów zajmujących się lub inspirujących mozaiką:

JUSTYNA BUDZYN:
Artystka zajmująca się mozaiką, rzeźbą oraz wyrobem mebli. Od 2001 specjalizuje się głównie w realizacjach związanych  z mozaiką ceramiczną, rzeźbą ceramiczną, ceramiką architektoniczną, dekoracją wnętrz i ogrodów. Jej prace były pokazywane w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Uczestniczka międzynarodowych spotkań artystów muralu w Ameryce Południowej, w Chile i Kolumbii.

MATYLDA TRACEWSKA:
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Mozaiki Accademia di Belle Arti di Ravenna. Laureatka wielu prestiżowych nagród w dziedzinie mozaiki artystycznej. Jej prace są prezentowane na wystawach indywidualnych i zagranicznych w Polsce oraz zagranicą między innymi w takich miastach jak: Warszawa, Rawenna, Florencja, Moskwa, Sankt Petersburg, Kioto, Stambuł, Chartres, Rennes.

ANNA OSADNIK:
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w zakresie grafiki artystycznej i malarstwa. Od 2015 roku należy do Związku Ceramików Polskich, a od 2016 rozpoczęła studia doktoranckie w dziedzinie rzeźby na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Jej prace były prezentowane na ponad 50 wystawach indywidualnych oraz około 200 wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. 

MARTA KASPRZYK:
Plastyk ceramik, nauczyciel plastyki w szkole podstawowej, instruktor zajęć plastycznych. Od 2006 roku prowadzi nieformalną pracownię Mała Ceramika, w której poza pracami z gliny powstają szklane mozaiki i witraże. Laureatka ogólnopolskiego konkursu „Kwiat dziełem doskonałym” i międzynarodowego konkursu „Nie tylko Bazyliszek”, czyli współczesne interpretacje legend warszawskich w miniaturze. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w całej Polsce

TERESA KOT:
Artystka, amatorka, organizatorka warsztatów rękodzieła. Laureatka głównej nagrody w tarnogórskim konkursie na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową w 1998 roku, którą stworzyła wraz z rodziną. W kolejnych latach otrzymała w tym konkursie dwa 1. miejsca i dwa wyróżnienia. W 2014 roku otrzymała nagrodę Burmistrza Miasteczka Śląskiego w dziedzinie kultury. Okazjonalnie tworzy mozaiki ze szkła witrażowego. 

LUBOSZ KARWAT:
Od 2006 roku prowadzi Pracownię Rzemiosł Artystycznych Karwat – Mozaika, w ramach której zajmuje się zarówno tworzeniem w technice mozaiki, jak i konserwacją.   Od 2009 roku przewodniczący Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki. W 2012 roku zorganizował wraz z władzami miasta Krakowa pierwszą w Polsce akcję mozaikowania w przestrzeni publicznej, w której każdy mógł wziąć udział. W 2015 roku zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie mozaiki współczesnej Gaziantep Mozaik Yarışması w Turcji.

MAGDALENA TOMAL-WICHROWSKA i KATARZYNA SOKOŁOWSKA:
Artystki zajmujące się malarstwem, grafiką, polichromią ścienną, witrażami i mozaikami wielkoformatowymi. Mozaika jest najistotniejszym elementem ich twórczości. Są odpowiedzialne za każdy etap powstawania dzieła, od wymyślania projektu, poprzez wycinanie i złocenie kafli do realizacji i montażu. W czasie dwudziestu lat działalności naznaczyły swoją twórczością wiele miejsc w Bytomiu oraz miastach ościennych. Oprócz pracy twórczej udzielają się społecznie działając w stowarzyszeniach i fundacjach na rzecz promowania sztuki i rzemiosła. Od 19 lat organizują Festiwal Sztuki Wysokiej w Bytomiu.

Wystawa jest czynna do 31 października. Wstęp wolny.

 
 
                              wydarzenia                                                                                                                                                              »całe kalendarium 

 

 
  
 
ZAJĘCIA STAŁE

Informacje