„Hiperneurony” – wernisaż wystawy


25 stycznia (piątek), godz. 19.00


W STRONĘ INNEGO: NIEMCY - „Hiperneurony” – wernisaż wystawy

Kolor – hiperprzestrzeń – świadomość. Tymi trzema słowami określił swoją twórczość Witold Stypa, którego dzieła zaprezentuje Galeria Sztuki Współczesnej Przytyk TCK. Ten urodzony w Bytomiu artysta, mieszkający od wielu lat w Niemczech, tak pisze o swojej twórczości:

„Prezentowane przeze mnie dzieła są próbą opisu i obrazowania geometrii w wymiarach wyższych.  Moją inspiracją jest geometria Bernharda Riemanna i pięciowymiarowy tensor metryczny Theodora Kaluzy. /…/  Jedną z najbardziej fenomenalnych cech naszego mózgu jest tworzenie konstelacji całkiem nowych,  jeszcze nie istniejących, powoływanie do życia form i zestawień kolorystycznych pomagających w zrozumieniu hiperprzestrzeni. /…/ Obrazy tworzą się w mózgu obserwatora o wiele intensywniej, kiedy obserwator odrzuci starą świadomość i uda się tam, gdzie jeszcze nigdy nie był, jeżeli ma ochotę na przygodę poznania trudnych do wyobrażenia geometrii, które mogą nam pomóc w zrozumieniu wszechświata”.

WITOLD STYPA: ur. w 1951 roku w Bytomiu, absolwent ASP w Krakowie. W swoim życiorysie „zaliczył nawet krótki epizod… plastyka miejskiego w UM Bytomia. W roku 1979 stworzył pierwsze na świecie Muzeum Przyszłości, w którym eksponatami są pomysły przyszłościowe oraz próby artystycznej wizualizacji wielowymiarowej geometrii, a także wybrane zagadnienia fizyki kwantowej. 
Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi własną galerię sztuki o nazwie Muzeum Przyszłości. 

Wystawa będzie czynna do 24 lutego.

Wstęp wolny. 
                                                                                                                                                                                                                   
           
  

 
 
 
ZAJĘCIA STAŁE
 

Informacje