GWARKI

To jedno z największych, cyklicznych wydarzeń kulturalno-historycznych, które już od 1957 r. przyciąga mieszkańców całego Górnego Śląska. Nawiązuje do przywileju nadanego miastu w 1599 roku, na mocy którego gród gwarków miał prawo urządzania „zabaw i komedyj” podczas jarmarku w niedzielę po świętym Idzim.

Od wielu lat Tarnogórskie Centrum Kultury odpowiada za program i organizację najważniejszych imprez kulturalnych w czasie „Gwarków”, w tym wszystkich występów na scenie głównej oraz tradycyjnego pochodu.

Trzydniowe święto miasta

Na scenie na tarnogórskim Rynku występują co roku najbardziej popularni artyści polskiej sceny muzycznej i rozrywkowej. W ostatnich latach publiczność bawili m.in. Kayah, Enej, Natalia Kukulska, Varius Manx, Kamil Bednarek, Afromental, Kuba Nycz, Grzegorz Poloczek czy Natalia Przybysz.
Występy największych gwiazd poprzedzane są zawsze pokazami osiągnięć artystycznych zespołów działających przy Tarnogórskim Centrum Kultury: Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, TG Big Bandu, grup tanecznych i chórów.
W trakcie „Gwarków” TCK organizuje także szereg imprez towarzyszących, takich jak ART.eria TG (wystawa prac tarnogórskich artystów), wystawa filatelistyczna, zawody brydża sportowego, festyn „Postaw na Rodzinę” i kiermasz artystyczny na Pl. Wolności.
Zwieńczeniem „Gwarków” w niedzielny późny wieczór jest zawsze oczekiwany przez wszystkich imponujący pokaz sztucznych ogni.
Jednak tym, co najbardziej odróżnia „Gwarki” od coraz powszechniejszych różnych „dni miast”, jest historyczny pochód ulicami miasta, stylizowany na modłę średniowiecznych igrców.

Pochód osobistości

W niedzielnym pochodzie, który obrazowo opowiada o niezwykle bogatej historii miasta, tarnogórzanie mogą obejrzeć m.in. króla Jana III Sobieskiego i jego przepiękną żonę Marysieńkę w asyście husario, Króla Augusta II Mocnego, a także Johanna Sedlaczka, którego wina cieszyły się wówczas nie mniejszą popularnością niż osławione trunki Fukiera. Kolejną ważną postacią, która pojawia się w pochodzie, jest książę Jan II Dobry, który wniósł wielkie zasługi dla rozwoju górnictwa.
W historycznym pochodzie uczestniczą również „ojcowie-załozyciele” miasta, ówczesne władze miejskie z burmistrzem (burmistrzami było ich 3, tj. Jerzy Meininger,Andrzej Hejdek i Krzysztof Reissig) i zacnymi rajcami miejskimi na czele oraz przedstawiciele ówczesnej władzy górniczej czyli Rady Górniczej i starszyzny w osobach: mistrza górniczego (który w pierwszym okresie pełnił rolę burmistrza a także przewodniczył sądowi), szychmistrzów, hutmanów, olborników i pisarzy.

W orszaku nie brakuje również legendarnego chłopa Rybki. Wedle podań, pierwszy kruszec srebra na terenie dzisiejszych Tarnowskich Gór wyorał około 1490 roku właśnie ów Rybka. Legenda głosi też, że wtedy pojawił Skarbnik, który w zamian za opiekę nad gwarkami zażądał od chłopa, aby oddał mu cały pierwszy urobek. Bryłki te Skarbnik schował w różnych zakątkach miasta. Oczywiście, Skarbnika także widzimy co roku w pochodzie. Za nimi idą zwykle gwarkowie: ciągacze, płóczkarze, rębacze i wykładacze.
Pojawia się też symbolicznie "Ordunek Górny" Gorny - ustawa górnicza z 1528 roku, która mówi o prawach i obowiązkach gwarków.
Kolejne sekwencje pochodu przedstawiają m.in. czasy buntu gwarków (czy górników ???) oraz inne wybitne postacie, które gościły w Tarnowskich Górach, takie jak Walenty Roździeński czy poeci Johann Wolfgang von Goethe i Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Wybicki, Ignacy Krasicki

Część współczesną pochodu stanowią orkiestry dęte, chóry i zespoły folklorystyczne z kraju i z zagranicy (także z miast partnerskich), stowarzyszenia, grupy hobbystyczne oraz dzieci i młodzież szkolna w różnokolorowym korowodzie.
Jak to kiedyś zauważył żartem jeden z włodarzy miasta, coraz częściej w różnych miastach Śląska (i nie tylko) próbuje się naśladować i powielać wypracowaną w Tarnowskich Górach formułę święta miasta z uroczystym, radosnym pochodem. Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie, ale należy pamiętać, że… „oryginał” jest tylko jeden – tarnogórskie „Gwarki”.FOTORELACJE GWARKI 2017

I DZIEŃ
Tarnogórska Orkiestra Dęta --->
GALERIA
Kabaret Młodych Panów --->
GALERIA

Natalia Szroeder ---> GALERIA
Uroczyste otwarcie Gwarków --->
GALERIA

Agnieszka Chylińska ---> GALERIA


II DZIEŃ
2Strona Ekranu --->
Miuosh
---> GALERIA
Cleo
---> GALERIA
Zespoły taneczne TESS
---> GALERIA
Anna Wyszkoni
---> GALERIA


III DZIEŃ
TG BIG BAND ---> GALERIA
Halina Frąckowiak ---> GALERIA
Red Lips ---> GALERIA
Organek ---> GALERIA
Cugowscy ---> GALERIA
 
                              wydarzenia                                                                                                                                                              »całe kalendarium

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

ZAJĘCIA STAŁE
 

Informacje

TCK FM

info
kult
ur

Kulturalny SMS