KINO

Kino w Tarnowskich Górach potęgą stoi!

Miejskie Kino Olbrzym zostało uruchomione w październiku 2013 r. Wyposażenie sali widowiskowej TCK w doskonałe nagłośnienie oraz cyfrowy projektor umożzliwiły seanse filmowe w najlepszej jakości 2D i 3D.


W repertuarze Miejskiego Kina Olbrzym znaleźć można ogólnopolskie i światowe premiery, a także kultową klasykę. Co odróżnia nasze kino od innych, bardziej znanych multipleksów? Przede wszystkim w działalności Miejskiego Kina Olbrzym najważniejsi są widzowie - niejednokrotnie ich determinacja wpływa na projektowanie repertuaru czy powtórki projekcji. Nie mozna zapomnieć także o bardzo konkurencyjnych cenach biletów (zarówno w formacie 2D jak i 3D).

Miejskie Kino Olbrzym to obecnie świetne połączenie starannie wyselekcjonowanej oferty dystrybutorów z oddolnym zapotrzebowaniem widzów z miasta i okolic. Zróżnicowane tarnogórskie gusta filmowe mogą odtąd komplementarnie się uzupełniać w dwóch sala kinowych w TCK.

Bardzo często jesteśmy pytani, dlaczego niektóre tytuły ukazują się na ekranie Miejskiego Kina Olbrzym później niż premierowe seanse w multipleksach. Kinomanom należy się wyjaśnienie, że – niestety – wynika to z przyjętych na rynku filmowym zwyczajów. Jednym z warunków stawianych przy zakupie premierowych filmów przez ich dystrybutorów jest wymóg grania danego tytułu przez jakiś konkretny, dość długi czas (np. tydzień lub nawet dłużej) przy kilku pokazach dziennie.
Nie jesteśmy w stanie spełniać tego warunku z kilku powodów:
- sala Miejskiego Kina Olbrzym jest równocześnie salą widowiskową Tarnogórskiego Centrum Kultury wykorzystywaną do wielu imprez organizowanych przez TCK. Seanse muszą być tak planowane, by nie kolidowały z innymi wydarzeniami kulturalnymi;
- w mieście średniej wielkości, jakim są Tarnowskie Góry (z uwzględnieniem miejscowości okolicznych) nie ma aż tylu chętnych, by zagwarantować opłacalną frekwencję przy tak wielokrotnym wyświetlaniu tego samego filmu;
- wypełnienie np. całego tygodnia tylko jednym tytułem filmowym doprowadziłoby do absurdalnej sytuacji, w której np. przez cały miesiąc repertuar kina zawierałby tylko ok. czterech tytułów, co w sposób niewyobrażalny zawęziłoby ofertę programową kina.
Multipleksy mogą sobie na to pozwolić, przede wszystkim z racji tego, że mają po kilka sal kinowych.
Efektem jest to, że jeśli kino chce dokonać zakupu filmu po premierze na pojedyncze projekcje, konieczne jest odczekanie min. 4 tygodni. Tego warunku przestrzegają niemal wszyscy dystrybutorzy.
To wszystko sprawia, że musimy być selektywni w wyborze tytułów, które pokażemy. Staramy się zawsze wybierać takie filmy, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mamy nadzieję, że mimo wskazanych ograniczeń, nasz dobór repertuaru cieszy się dobra opinią miłośników sztuki filmowej.
Warto jeszcze dodać, iż w wielu wypadkach jest szansa, że jeśli jakiegoś filmu nie udaje nam się pokazać w Miejskim Kinie Olbrzym, to bardzo możliwe, że pojawi się on w Dyskusyjnym Klubie Filmowym (dla przykładu, w lutym będą takie tytuły, jak „Imigranci” oraz „Dziewczyna z portretu”).

Dyskusyjny Klub Filmowy Olbrzym działa w Tarnogórskim Centrum Kultury od października 2009. To kameralna przestrzeń parakinowa, w której film jest często tylko pretekstem do zgłębienia skomplikowanej współczesności - w fabule, dokumencie, w tytułach często spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. To miejsce, gdzie odbywają się projekcje kina autorskiego, krótkich metraży, animacji oraz innych form audiowizualnych. Organizowane są tu spotkania popularyzacyjne, warsztaty, szkolenia, festiwale, przeglady. Tarnogórski DKF często współpracuje z lokalnymi i ogólnopolskimi organizacjami pozarządowymi, z organizatorami filmowych wydarzeń ogólnopolskich i międzynarodowych. Jego trzonem są spotkania stałych członków organizowane kilka razy w miesiącu pod wyzywającą nazwą Klub Widzów Niepokornych.

Warto dodać, że tarnogórski Olbrzym zrzeszony jest w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. We wrześniu 2014 zwyciężył w 7. edycji Nagród Polskiego Insytutu Sztuki Filmowej, w kategorii "Dyskusyjne Kluby Filmowe". Uroczysta gala wręczenia odbyła się podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwieniu dostępu do polskiej twórczości filmowej.

DKF TO NIE JEST ZAMKNIĘTY KLUB DLA WYBRAŃCÓW!

Dyskusyjny Klub Filmowy Olbrzym to oferta dla tych wszystkich miłośników kina, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o filmie, lubią i cenią repertuar inny niż ten proponowany przez multipleksy. Oferujemy kino niekomercyjne i filmy, których nie wyświetla się w kinach na co dzień.

DKF oferuje repertuar inny niż w Miejskim Kinie Olbrzym. To klasyka kina, filmy festiwalowe, najlepsze światowe dokumenty, zwycięzcy największych festiwali (np. w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance…), filmy alternatywne, kino offowe, artystyczne lub wzbudzające kontrowersje, filmy z różnych zakątków świata.

Seanse poprzedzone są słowem wprowadzającym, dzięki czemu widzowie są informowani zarówno o prezentowanym dziele filmowym, jak i całym jego kontekście.

Obecnie Dyskusyjny Klub Filmowy Olbrzym ma kilkunastu stałych członków, ale nie jest to żadna zamknięta grupa. Do grona klubowiczów w każdej chwili może dołączyć każdy, kto ukończył 15 lat. Wystarczy raz w miesiącu kupić karnet oraz zgłosić się po legitymację, która uprawnia do bezpłatnego uczestnictwa we wszystkich projekcjach w DKF Olbrzym. Legitymacja uprawnia także do zniżek przy zakupie biletów na projekcje w Miejskim Kinie Olbrzym.

Na spotkania i projekcje można też przyjść nie będąc członkiem DKF. Wystarczy kupić jednorazowy bilet (lub odebrać wejściówkę w przypadku imprez bezpłatnych). Po projekcji zainteresowani mogą podzielić się swoimi przemyśleniami i odczuciami. Kameralna atmosfera sprzyja rozmowom i filmach.
Można jednak przyjść jedynie na sam seans filmowy. Uczestnictwo w dyskusji jest całkowicie dobrowolne.

Poza stałymi, cotygodniowymi spotkaniami, DKF Olbrzym organizuje także seanse repertuarowe np. filmów festiwalowych czy klasyki kina. Trzeba po prostu prześledzić publikowany co miesiąc repertuar DKF Olbrzym.
CZERWIEC 2017 W MIEJSKIM KINIE OLBRZYM

2.06
BURMISTRZ ZAPRASZA NA FILMOWY DZIEŃ DZIECKA
17.30 „SZAJBUS I PINGWINY” (2015) Australia, r. S. McDonald [95 min.] – familijny, DUBBING, wstęp wolny (wejściówki)

Inwazja żarłocznych lisów staje się zmorą mieszkańców małego miasteczka w Południowej Australii i grozi zamknięciem głównej lokalnej atrakcji turystycznej – wyspy Fairy Penguins. Pingwiny mogą stracić życie, zaś pracujący tam strażnicy – pracę. Zawzięty farmer, wspierany przez 9-letnią wnuczkę, chce za wszelką cenę odwrócić bieg wydarzeń. Z pomocą, zupełnie nieoczekiwanie, przychodzi jego owczarek, który do tej pory specjalizował się w psotach i nie radził sobie nawet z pilnowaniem kurczaków.

2.06
19.30 „SAMA PRZECIW WSZYSTKIM” (2016) Francja, USA, r. J. Madden [132 min.] – dramat, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Elizabeth Sloane (Jessica Chastain) jest najlepiej opłacaną i najskuteczniejszą lobbystką w Waszyngtonie. W świecie wielkiej polityki i brudnych pieniędzy, gdzie korupcja i szantaż są na porządku dziennym, nie ma sobie równych i zawsze pozostaje o krok przed konkurencją. Sprawy komplikują się, gdy pod wpływem osobistych doświadczeń, Elizabeth zwraca się przeciwko dotychczasowym pracodawcom. Wspierana przez biznesmena Rodolfo Schmidta (Mark Strong) i zespół młodych talentów, wypowiada wojnę amerykańskim producentom broni. Szybko staje się jasne, że w starciu z najgroźniejszym przeciwnikiem w karierze, za wygraną przyjdzie jej zapłacić naprawdę wysoką cenę.

3.06
V FESTIWAL JAPOŃSKI MATSURI
19.00 POKAZ PRZEDPREMIEROWY: „CZERWONY ŻÓŁW” (2016) Japonia, Belgia, r. Michael Dudok de Wit [80 min.] – animacja, wstęp 12/15 zł

"Czerwony żółw" to uniwersalna i poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia. Film skupia się na losach rozbitka, który podczas sztormu ratuje się na tropikalnej wyspie. Początkowo to odludne miejsce jawi mu się jako więzienie, z którego próbuje za wszelką cenę uciec. Jednak jego nastawienie zaczyna się zmieniać, kiedy odkrywa tajemnice wyspy...

4.06
15.30 „RIKO PRAWIE BOCIAN” (2017) Belgia, USA, r. T. Genkel, R. Memari [85 min.] – animacja, DUBBING, wstęp 12/15 zł
Rysio jest wróblem przygarniętym przez parę bocianów. Kiedy przybrani rodzice migrują do Afryki, bohater, przekonany, że też jest bocianem, wyrusza ich śladem w pełną przygód podróż, korzystając z wszelkich możliwych środków transportu. Towarzyszą mu nowi przyjaciele - ekscentryczna sowa i narcystyczna papuga, która marzy o karierze gwiazdy disco.

17.30 „SONG TO SONG” (2017) USA, r. T. Malick [129 min.] – dramat, muzyczny, NAPISY, wstęp 12/15 zł
"Song to Song" to współczesne love story rozgrywające się w świecie muzycznej bohemy. BV (Gosling) i Faye (Mara) są szaleńczo zakochanymi w sobie marzycielami. Oprócz miłości, łączy ich pragnienie, by zaistnieć w muzycznym świecie. Choć drzwi do kariery może otworzyć im muzyczny magnat Cook (Fassbender), intencje cynicznego biznesmena nie są do końca jasne. Sprawy skomplikują się, gdy do miłosnego trójkąta dołączy jego nowa muza (Portman).

20.00 „SAMA PRZECIW WSZYSTKIM” (2016) Francja, USA [132 min.] – dramat, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Elizabeth Sloane (Jessica Chastain) jest najlepiej opłacaną i najskuteczniejszą lobbystką w Waszyngtonie. W świecie wielkiej polityki i brudnych pieniędzy, gdzie korupcja i szantaż są na porządku dziennym, nie ma sobie równych i zawsze pozostaje o krok przed konkurencją. Sprawy komplikują się, gdy pod wpływem osobistych doświadczeń, Elizabeth zwraca się przeciwko dotychczasowym pracodawcom. Wspierana przez biznesmena Rodolfo Schmidta (Mark Strong) i zespół młodych talentów, wypowiada wojnę amerykańskim producentom broni. Szybko staje się jasne, że w starciu z najgroźniejszym przeciwnikiem w karierze, za wygraną przyjdzie jej zapłacić naprawdę wysoką cenę.

6.06
17.30 „TERAZ I W GODZINĘ ŚMIERCI” (2017) Polska, r. M. Pilis, D. Walusiak [110 min.] – dokumentalny, religijny, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Czy prawdą jest, że równo sto lat temu w Fatimie Maryja, zachęcając do odmawiania różańca, podarowała światu najlepszą broń w walce ze złem? Na zdjęciu młody amerykański żołnierz. Chwilę wcześniej został ciężko ranny. Cierpi, ale jest spokojny. W zaciśniętej pięści, brudnej od krwi i ziemi wznosi różaniec... Autorka tego ujęcia zginie w Afganistanie trzy lata później... Historia tej fotografii staje się inspiracją dla dwóch polskich filmowców: Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka, do wyruszenia w wielomiesięczną podróż z kamerą przez cztery kontynenty, by przekonać się, czy naprawdę – jak twierdzą katolicy – modlitwa różańcowa może zmieniać bieg historii. Czy to prawda, że to krucjata różańcowa spowodowała, że z Austrii wycofały się wojska sowieckie, a modlitwa różańcowa setek tysięcy demonstrantów spowodowała upadek Ferdynanda Marcosa na Filipinach? Czy sprawdza się mistyczna wizja nigeryjskiego biskupa, że Boko Haram w jego kraju zostanie pokonane dzięki modlitwie różańcowej? Czy milion białych różańców przywróci pokój na Ukrainie?

20.00 „PRZYRZECZENIE” (2016) USA, r. T. George [133 min.] – dramat, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Rok 1915, stolica Imperium Osmańskiego. Michael przybywa do Konstantynopola, by zrealizować swoje wielkie plany o studiach medycznych i zacząć życie o jakim zawsze marzył. Gdy poznaje Anę, od pierwszej chwili wie, że to kobieta jego życia. Za plecami narzeczonego Any, słynnego amerykańskiego fotoreportera Chrisa, wybucha namiętny romans. W tym czasie Imperium zaczyna drżeć w posadach, a na ulicach Konstantynopola robi się niespokojnie. Siły tureckich nacjonalistów, korzystając z narastającego chaosu rozpoczynają prześladowania ludności ormiańskiej. Michael i Ana, oboje ormiańskiego pochodzenia, z dnia na dzień stają w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Gdy krew płynie ulicami, a świat odwraca oczy, to Amerykanin Chris może okazać się jedyną szansą ocalenia dla zakochanych. Większość jednak nie będzie miała nawet takiej szansy.

7.06
10.00 „PIĘKNA I BESTIA” (2017) USA, r. B. Condon [129 min.] – fantasy, musical, DUBBING, wstęp 12/15 zł
Bella (Emma Watson) jest mieszkanką francuskiej wioski. Kiedy dowiaduje się, że jej ojciec Maurycy (Kevin Kline) został uwięziony w pałacu okrutnej bestii (Dan Stevens), postanawia odnaleźć jego siedzibę. Dziewczyna oferuje mu swe życie, w zamian za życie ojca. Potwór przystaje na propozycję. Ku zdziwieniu Belli, bestia nie więzi jej w lochu. Zamiast tego dziewczyna zamieszkuje w pięknej komnacie pełnej zaczarowanych przedmiotów, takich jak: zegar Trybik (Ian McKellen), świecznik Płomyk (Ewan McGregor), czy miotełka Puf Puf (Gugu Mbatha-Raw). Tymczasem Maurycy chcąc uratować swą córkę, zwraca się o pomoc do pewnego myśliwego - Gastona (Luke Evans), który jest zakochany w Belli.

9.06
20.00 „KRÓLOWA HISZPANII” (2016) Hiszpania, r. F. Trueba [128 min.] – dramat, komedia, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Gwiazda filmowa (Penélope Cruz) wraca po latach do Europy, by zagrać w wielkiej produkcji „Królowa Hiszpanii”. Znane nazwiska, najlepsi fachowcy, bajeczne plany zdjęciowe i setki statystów - na pierwszy rzut oka wszystko wygląda idealnie. Do momentu, gdy statyści zaczynają wymykać się spod kontroli, fachowcy romansować, reżyser zamiast krzyczeć „akcja!” zasypia, a mający zastąpić go członek ekipy filmowej, zostaje aresztowany. Reszta filmowców – zbieranina barwnych i przezabawnych osobowości – rusza mu na ratunek i obmyśla genialny plan ucieczki.

11.06
15.30 „DUDI: CAŁA NAPRZÓD” (2017) Hiszpania, USA, reż. Julio Soto Gurpide [92 min.] – animacja, DUBBING, wstęp 12/15 zł
Jest rok 2100. Poziom oceanów podniósł się na tyle, że ludzkość opuściła ziemię. Teraz gospodarzami naszej planety są wszelkie wodne istoty. Mała ośmiorniczka Macunia i jej przyjaciółki: Ewka - zwariowana ryba żabnica oraz Ala – neurotyczna krewetka, w podwodnej katastrofie tracą dom. Niestety w ich okolicy gęstość zarybienia jest tak wysoka, że podwodne budownictwo nie nadąża za popytem. Próżno tu szukać wolnego lokum na rozsądnym poziomie. W tej sytuacji przyjaciółki decydują się wyruszyć w nieznane w poszukiwaniu nowego domu. Będzie kolorowo, zabawnie, czasem trochę niebezpiecznie, ale zawsze ciekawie. Podmorska ekipa dotrze do zatopionych ulic Nowego Jorku, wraku Titanica, a nawet do dalekiej Arktyki. Na szlaku spotkają mnóstwo niezwykłych istot, zawrą wspaniałe przyjaźnie i odkryją niejedną podwodną tajemnicę.

17.30 „MAMY2MAMY” (2017) Francja, reż. N. Saglio [94 min.] – komedia, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Dla Mado jej 47 lat, to nowa 20-tka! Imprezuje, szaleje, bawi się. Marzy o motorze i różowym kasku, by podbić ulice Paryża i serca pięknych mężczyzn. Jest absolutnym przeciwieństwem swojej córki - odpowiedzialnej, dojrzałej, a nawet trochę sztywnej - 30-sto letniej Avril. I może to wszystko nie byłoby aż takie dziwne, gdyby nie fakt, że obie mieszkają razem, córka wychowuje i pilnuje matkę, nie zawsze skutecznie. Gdyby tego było mało – obie zachodzą w ciąże, jedna bardziej, druga mniej planowaną. Burza hormonów, armagedon rodzinnych animozji. Jak przeżyć, urodzić i nie zwariować?

19.45 „PRZYRZECZENIE” (2016) USA, r. T. George [133 min.] – dramat, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Rok 1915, stolica Imperium Osmańskiego. Michael przybywa do Konstantynopola, by zrealizować swoje wielkie plany o studiach medycznych i zacząć życie o jakim zawsze marzył. Gdy poznaje Anę, od pierwszej chwili wie, że to kobieta jego życia. Za plecami narzeczonego Any, słynnego amerykańskiego fotoreportera Chrisa, wybucha namiętny romans. W tym czasie Imperium zaczyna drżeć w posadach, a na ulicach Konstantynopola robi się niespokojnie. Siły tureckich nacjonalistów, korzystając z narastającego chaosu rozpoczynają prześladowania ludności ormiańskiej. Michael i Ana, oboje ormiańskiego pochodzenia, z dnia na dzień stają w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Gdy krew płynie ulicami, a świat odwraca oczy, to Amerykanin Chris może okazać się jedyną szansą ocalenia dla zakochanych. Większość jednak nie będzie miała nawet takiej szansy.

16.06
17.45 „THE CIRCLE. KRĄG” (2017) USA, reż. J. Pansoldt [110 min.] – thriller, Sci-Fi, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Mae Holland (Emma Watson) zostaje zatrudniona w Kręgu – najpotężniejszej na świecie firmie internetowej. Jest zafascynowana jej nowoczesnością, rozmachem oraz osobą wizjonerskiego założyciela – genialnego Eamona Baileya (Tom Hanks). Z czasem praca w Kręgu pochłania dziewczynę bez reszty, a jej rola w korporacji ewoluuje w niepokojący sposób. Stając się pionkiem w przewrotnej grze Baileya, Mae nie dostrzega zagrożeń, jakie rodzi miejsce zatrudnienia. Dopiero gdy odkrywa przerażającą prawdę o Kręgu, zrobi wszystko, by wyrwać się z macek organizacji. Nie ma jednak pojęcia, jak daleko sięgają wpływy pracodawców i ich potęga inwigilacji

20.00 „OBCY: PRZYMIERZE” (2017) Australia, USA, r. R. Scott [122 min.] – thriller, Sci-Fi, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Statek osadniczy "Przymierze" dociera na nieznaną planetę, która wydaje się być prawdziwym rajem dla człowieka. Członkowie ekspedycji szybko się jednak przekonują, że trafili do mrocznego, pełnego tajemnic i zagadek świata, którego jedynym mieszkańcem jest android David (nominowany do Oscara Michael Fassbender), ocalały z katastrofy "Prometeusza". Gdy odkrywają, że świat ten kryje w sobie niewyobrażalne zagrożenie, muszą podjąć przerażającą próbę ucieczki.

18.06
15.00 „DUDI: CAŁA NAPRZÓD” (2017) Hiszpania, USA, reż. Julio Soto Gurpide [92 min.] – animacja, DUBBING, wstęp 12/15 zł

Jest rok 2100. Poziom oceanów podniósł się na tyle, że ludzkość opuściła ziemię. Teraz gospodarzami naszej planety są wszelkie wodne istoty. Mała ośmiorniczka Macunia i jej przyjaciółki: Ewka - zwariowana ryba żabnica oraz Ala – neurotyczna krewetka, w podwodnej katastrofie tracą dom. Niestety w ich okolicy gęstość zarybienia jest tak wysoka, że podwodne budownictwo nie nadąża za popytem. Próżno tu szukać wolnego lokum na rozsądnym poziomie. W tej sytuacji przyjaciółki decydują się wyruszyć w nieznane w poszukiwaniu nowego domu. Będzie kolorowo, zabawnie, czasem trochę niebezpiecznie, ale zawsze ciekawie. Podmorska ekipa dotrze do zatopionych ulic Nowego Jorku, wraku Titanica, a nawet do dalekiej Arktyki. Na szlaku spotkają mnóstwo niezwykłych istot, zawrą wspaniałe przyjaźnie i odkryją niejedną podwodną tajemnicę.

17.00 „STRAŻNICY GALAKTYKI vol. 2” (2017) USA, r. J. Gunn [136 min.] – akcja, Sci-Fi, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Grupa najbardziej niesubordynowanych outsiderów w galaktyce penetruje odległe zakątki kosmosu, próbując rozwikłać zagadkę pochodzenia jednego z jej członków - Petera Quilla aka Star Lorda. Niegdysiejsi wrogowie staną się ich sprzymierzeńcami, a w nieustannie powiększającym się filmowym uniwersum Marvela zagoszczą nowe postacie znane z kart komiksu.

20.00 „OBCY: PRZYMIERZE” (2017) Australia, USA, r. R. Scott [122 min.] – thriller, Sci-Fi, NAPISY, wstęp 12/15 zł
Statek osadniczy "Przymierze" dociera na nieznaną planetę, która wydaje się być prawdziwym rajem dla człowieka. Członkowie ekspedycji szybko się jednak przekonują, że trafili do mrocznego, pełnego tajemnic i zagadek świata, którego jedynym mieszkańcem jest android David (nominowany do Oscara Michael Fassbender), ocalały z katastrofy "Prometeusza". Gdy odkrywają, że świat ten kryje w sobie niewyobrażalne zagrożenie, muszą podjąć przerażającą próbę ucieczki.

FESTIWAL EKOTOPFILM-ENVIROFILM

19.06
10.00 WARSZTATY: "NISKA EMISJA -WIELKA SPRAWA” – zajęcia dla klas 3-6 szkoły podstawowej oraz grup gimnazjalnych. Prowadzenie – Edyta Żabczyńska – Dyrektor ds. Rozwoju Veolia Południe         Sp. z o.o.
11.00 PROJEKCJE FILMÓW:
- „O MISIU I DRZEWACH” (2016) USA, r. H. Langley [6 min.] - animacja
 - „POLOWANIE NA JEDNOROŻCA” (2015) USA, r. C. Bailay [9 min.] - animacja, NAPISY
- „CO TO JEST ZRÓŻNICOWANY ROZWÓJ” (2015) Niemcy, r. D. Linder [2 min] - animacja, NAPISY
- "DZIECKO ZE ŚMIETNISKA" (2014) Indie, r. Pranab Aich [6 min.] - dokumentalny, NAPISY
- „ŻYJEMY POD WODĄ” (2015) Niemcy, r. H.S. Schmidt [7 min.] - dokumentalny, przyrodniczy, NAPISY
 - „MÓJ DZIADEK BYŁ DRZEWEM WIŚNI” (2015) Rosja, r. O. Poliektova, T. Poliektova [13 min.] - animacja, NAPISY

20.06
10.00 WARSZTATY: "NISKA EMISJA - WIELKA SPRAWA” oraz pokaz animacji „Czerwony Kapturek w mieście” – zajęcia dla grup przedszkolnych. Prowadzenie –  Bożena Miszkiewicz – Veolia Południe
Sp. z o.o.        

WARSZTATY: "ODKRYWAMY TAJEMNICE WODY” – zajęcia dla grup przedszkolnych. Prowadzenie – Anna Tronina – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu EKOTOPFILM-ENVIROFILM jest bezpłatny (na zajęcia dla grup szkolnych obowiązują zapisy)
CZERWIEC 2017 W DKF OLBRZYM
1.06
19.00 „GIMME DANGER” (2016) USA, r. J. Jarmusch [108 min.] – dokumentalny, NAPISY,
wstęp 8/10 zł

Jim Jarmusch, twórca "Broken Flowers" i "Patersona", swoim nowym filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią "Gimme Danger" nie jest jednak fanowską laurką. Iggy Pop i myzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak "No Fun" czy nieśmiertelne "I Wanna Be Your Dog". Jim Jarmusch, twórca "Broken Flowers" i "Patersona", swoim nowym filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią "Gimme Danger" nie jest jednak fanowską laurką. Iggy Pop i myzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak "No Fun" czy nieśmiertelne "I Wanna Be Your Dog".

3.06
V FESTIWAL JAPOŃSKI MATSURI
11.00 „SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW” (2001) Japonia, r. H.Miyazaki [125 min.] – anime, fantasy, NAPISY, wstęp 8/10 zł

Rodzina Chihiro musi przeprowadzić się do nowego domu. Po drodze gubią się w lesie i trafiają do dziwnego miejsca przypominającego opuszczone wesołe miasteczko. Rodzice Chihiro znajdują stół pełen znakomitych potraw i natychmiast zabierają się do jedzenia. Tymczasem dziewczynka zwiedza to dziwne miejsce. Okazuje się ono nie opuszczonym wesołym miasteczkiem, ale tajemniczą krainą, gdzie rządzi zła czarownica, Yubaba. Aby nie podzielić losu swoich rodziców oraz uratować siebie i ich (zostali zamienieni w świnie za zjedzenie pokarmu bogów), Chihiro musi rozpocząć pracę w tym tajemniczym świecie...

5.06
19.00 „MATKA” (2016) Estonia, r. K. Kõusaar [89 min.] – dramat, NAPISY,
wstęp 8/10 zł

Elsa mieszka w małym estońskim miasteczku, w którym wszyscy się znają. Opiekuje się synem Lauri, który leży w śpiączce po tajemniczym postrzeleniu. To nie jest łatwe zadanie, ale Elsa dba o syna jak należy. Męczące są natomiast niekończące się odwiedziny. Ponieważ Lauri pracował jako nauczyciel, odwiedzają go teraz kolejni uczniowie, nauczyciele, szef, przyjaciele, dziewczyna i wszyscy oni oprócz sprawdzenia co u chorego, opowiadają o swoich problemach. Miasteczko aż huczy od plotek na temat postrzelenia. Czy to możliwe, że tam gdzie wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich, może ujść uwadze coś, co wydarzyło się tuż pod ich nosem? Tragikomiczne spojrzenie na małomiasteczkową rzeczywistość, w której każdy stara się ugrać dla siebie jak najwięcej.

8.06
19.00 SPOTKANIE DKF: „STADO” (2015) Szwecja, r. B. Gårdeler [110 min.] – dramat, NAPISY,
wstęp 8/10 zł

Jennifer to typowa nastolatka z małej skandynawskiej miejscowości. Jak każda dziewczyna w tym wieku chodzi do szkoły, spotyka się ze znajomymi, spędza czas z rodziną. Wydaje się, że jej życie jest spokojne i pełne utartych schematów. Jednak świat Jennifer legł w gruzach w momencie, gdy padła ofiarą gwałtu. Zamiast oczekiwanej pomocy i wsparcia spotyka się z pogardą, napiętnowaniem i wykluczeniem. Nikt z lokalnej miejscowości jej nie wierzy, wszystko obraca się przeciwko Jennifer i jej rodzinie.

11.06
19.00 KLASYKA KINA: „ŻYWOT BRIANA” (1979) Wielka Brytania, r. T. Jones [94 min.] – komedia, NAPISY, wstęp 8/10 zł

Drugi w kolejności kinowy film Monty Pythona to obrazoburcza satyra wymierzona zarówno w religię, jak i hollywoodzkie stereotypy, obecne w filmach o tematyce biblijnej. Judea, rok 33 naszej ery, okres biedy i chaosu. Jedno czego na pewno nie brakuje, to różnego typu proroków, którzy w mig zyskują sobie wierne rzesze wyznawców. Doprowadzeni do rozpaczy Rzymianie starają się zaprowadzić jakiś porządek. W samym środku tych wydarzeń znajduje się Brian Cohen (Graham Chapman), niezbyt chętny, aby przewodzić ludowi jako prorok. Jednak na skutek ciągu absurdalnych i przekomicznych okoliczności, jego popularność znacznie wzrasta. Wszyscy członkowie grupy Monty Pythona mają więc okazję zabłysnąć i wprost prześcigają się w odgrywaniu licznych ról. Wyśmiewają się z wszystkich i wszystkiego, poczynając od byłych trędowatych, Poncjusza Piłata, a kończąc na symbolach chrześcijaństwa.

17.06
19.00 „SIERANEVADA” (2016) Chorwacja, r. C. Puiu [173 min.] – dramat, NAPISY, wstęp 8/10 zł

Bukareszt, wielkomiejska klasa średnia, ludzie, którzy zyskali na ustrojowej transformacji. Małżeństwo jedzie na stypę po śmierci ojca mężczyzny. Ale ceremonia od początku nie przebiega zgodnie z planem. Gdy bliscy czekają na księdza, na światło dzienne wychodzą dawne sekrety i różnice w spojrzeniu na świat.

19.06
19.00 SPOTKANIE DKF: „CMENTARZ WSPANIAŁOŚCI” (2015) Tajlandia, r. A. Weerasethakul [122 min.] – dramat, NAPISY, wstęp 8/10 zł
Fabuła "Cmentarza wspaniałości" skupia się wokół dawnego budynku szkoły, w którym został utworzony szpital do opieki nad żołnierzami pogrążonymi w tajemniczej śpiączce. Jenjira, także mająca problemy ze zdrowiem, zgłasza się do placówki jako wolontariuszka. Jest szczególnie zainteresowana żołnierzem o imieniu Itt i to jemu poświęca najwięcej uwagi. Z czasem Jenjira zauważa, że nawiązuje z nim kontakt, a niedługo potem żołnierz odzyskuje świadomość. Prosta narracja skrywa wielowymiarową opowieść, niepoddającą się łatwym i jednoznacznym interpretacjom. Inspiracją dla tej historii mógł być incydent sprzed kilku lat, kiedy w niejasnych okolicznościach 40 żołnierzy musiało przejść kwarantannę w szpitalu na północy Tajlandii. Reżyser, posługując się metaforami, opowiada o sytuacji w swoim kraju: o politycznej zawierusze, zamachach stanu, przemocy i wywołanym protestami paraliżu rządu. Dzieło Weerasethakula to nie tylko alegoria polityczna, ale również podróż do lat dzieciństwa i rodzinnej wioski reżysera, gdzie rozgrywa się akcja jego opowieści.

FESTIWAL EKOTOPFILM-ENVIROFILM – 20-24 czerwca
20.06

19.00 „ŻYCIE NA PLANECIE CZŁOWIEK” (2016) Francja, r. Pierre – Francois Gaudry [52 min.] – dokumentalny, NAPISY, wstęp wolny (wejściówki)
Film pokazuje wyjątkowe, mikroskopijne safari, spotkania z istotami, które żyją i rozwijają się na powierzchni lub w głębi naszego ciała. Niektóre mogą wydawać się szkodliwe, inne są użyteczne, a nawet istotne dla naszego przetrwania. Podczas seansu uświadomimy sobie, że różnorodność biologiczna jest niezbędna dla naszej równowagi.

21.06
19.00 „RODZIĆ Z MIKROBAMI” (2014) Wielka Brytania, r. T. Harman [59 min.] – dokumentalny, NAPISY, wstęp wolny (wejściówki)
Dwunastu naukowców patrzy na narodziny w zupełnie nowy sposób, przez soczewkę mikroskopu. Biliony bakterii, które żyją w naszych ciałach lekarze i fachowcy z różnych dziedzin uważają za istotne dla ludzkiego zdrowia. Bakterie z którymi dziecko ma kontakt podczas porodu naturalnego są bardzo ważne i mają ogromny wpływ na nasze zdrowie przez całe życie, mogą mieć wpływ na zdrowie przyszłych pokoleń.

22.06
19.00 „MAŁPKI ŚNIEŻNE” (2014) USA, Thirteen Productions [56 min.] – dokumentalny, przyrodniczy NAPISY, wstęp wolny (wejściówki)
Podróż w głąb śnieżnych gór w środkowej Japonii i spotkanie z Hiro, młodą małpą śnieżną. Dołącz do Hiro i jego rodziny podczas długiej przygody, podczas której doświadczają narodzin nowego życia i stają wobec tragedii śmierci w sercu japońskich Alp. Lektorem tej wyjątkowej opowieści jest Liam Neeson.

20.00 „GDZIEŚ NA PERYFERIACH …” (2015) Singapur, r. Chun Kuan Woo [47 min.] – dokumentalny, NAPISY, wstęp wolny (wejściówki)
Uznawana za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc świata – Hazaribagh – garbarnia w Bangladeszu – jest przyczyną poważnego zanieczyszczenia rzeki. Belinda Lee odwiedza fabrykę, aby odkryć, jak pracownicy tego miejsca od dzieci po starców ryzykują, aby  zarabiać na życie.

23.06
19.00 „UNPLUGGED” (2014) Polska, r. R. Szopa, M. Tarnawski [43 min.] – dokumentalny, wstęp wolny (wejściówki)
Bohaterem filmu jest wspinacz Rafał Porębski i jego najbliżsi: żona Ula i syn Huna. Cała rodzina mieszka w Hiszpanii, w gminie Siurana, która słynie z idealnych warunków do wspinaczki skalnej. Film pokazuje codzienność ludzi, którzy ze swojej pasji uczynili sposób na życie.

19.45 SPOTKANIE  z twórcą filmu „Unplugged” – Maciejem Tarnawskim, wstęp wolny (wejściówki)

24.06
19.00 SPOTKANIE: Powietrze to życie! – Jacek Bożek – założyciel i prezes Klubu Gaja, wstęp wolny (wejściówki)

20.30 „BAOBABY – MIĘDZY LĄDEM I MORZEM” (2015) Francja, r. C. Cyrille [55 min.] – dokumentalny, przyrodniczy, NAPISY, wstęp wolny (wejściówki)

Dzięki swojej wielkości i oryginalnym kształcie, baobaby należą do najbardziej niezwykłych drzew na naszej planecie. Stosunkowo nieznane na Madagaskarze giganty są obecnie zagrożone wylesieniem. Aby je zbadać Cyrille Cornu i Wilfred Ramahafaly przemierzają południowo – zachodnią część Madagaskaru. Odkrywają miejsca, które nigdy dotąd nie były sfilmowane.


 

Najbliższe wydarzenia

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

ZAJĘCIA STAŁE
 

Informacje

TCK FM

info
kult
ur

Kulturalny SMS