Eko Kraina i Ekotopfilm-Envirofilm

9-24 czerwcaW czerwcu w Tarnogórskim Centrum Kultury odbędzie się kolejna edycja warsztatów ekologicznych dla dzieci i dorosłych „Eko Kraina”. Impreza już po raz drugi zostanie wzbogacona o przegląd filmów w ramach międzynarodowego festiwalu „Ekotopfilm-Envirofilm”.
„Eko Kraina” organizowana jest od ponad dziesięciu lat. Celem wydarzenia jest kształtowanie wiedzy, umiejętności teoretycznych, praktycznych, a także rozwijanie wrażliwości i emocjonalnej chęci działania na rzecz ochrony środowiska. W tym roku w programie „Eko Krainy” znalazła się wystawa „Różnorodność materii”, a tuż po wernisażu odbędzie się koncert Muzyki Sfer – projektu łączącego misy dźwiękowe i gongi ze współczesnymi instrumentami. Nie zabraknie również warsztatów upcyklingowych. W Galerii Przytyk powstaną niezwykłe tekturowe zegary, a dzieciaki w ramach „Artystycznie/Ekologicznie” wyczarują prawdziwe dzieła sztuki z kartonowych pudeł.
Po raz drugi „Eko Krainie” towarzyszyć będą projekcje najciekawszych filmów o tematyce ekologicznej w ramach międzynarodowego festiwalu „Ekotopfilm-Envirofilm”. Jego ideą jest przedstawienie twórczości popularyzującej wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska. Festiwal to nie tylko filmy. W ramach wydarzenia odbędą się również warsztaty dla młodzieży i spotkania z ciekawymi gośćmi.

Patroni honorowi: Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, Instytut Polski w Bratysławie, Instytut Słowacki w Warszawie.
Sponsorzy: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o w Tarnowskich Górach, Gospodarstwo Pliczko, Eco Day Spa, PKM Świerklaniec, Nowak Transport.
Patroni medialni: Tygodnik Gwarek, TG Stacja, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, TVP 3 Katowice, TVP.PL, Magazyn Wszechświat, Wydawnictwo Salamandra.

Program Eko Krainy:

9 czerwca (piątek), godz. 18.00 – EKO KRAINA
Wernisaż wystawy „Różnorodność materii”


Od 9 czerwca do 9 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej Przytyk będzie można podziwiać prace Agnieszki Godszling oraz Anny Michalak-Bartosz. Wspólnym mianownikiem twórczości obu artystek jest tkanina.
Agnieszka Godszling studiowała na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Dyplom magistra sztuki obroniła w 2010 roku w Pracowni Tkaniny Artystycznej pod kierunkiem prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler. Tytuł doktora sztuki uzyskała na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Jej głównym polem artystycznym jest sztuka włókna oraz tkanina unikatowa (klasyczne gobeliny, malarstwo na tkaninie w technice gorącego batiku, klejenie tkanin i aplikacja). Na swoim koncie ma wiele wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Jej główna inspiracja to natura. To jej bogactwo napędza artystkę do kreacji artystycznej w dziedzinie tkaniny. Artystka przyznaje, że stara się odzwierciedlić formy, rytm, światło i cień, puls i tętno oraz barwy natury materializując je w swoich realizacjach tkackich.
Anna Michalak-Bartosz to również absolwentka  Uniwersytetu im. A. Mickiewicza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Dyplom magistra sztuk plastycznych zrealizowała w Pracowni Grafiki Żurnalowej pod kierunkiem prof. Andrzeja Nawrota i dr Moniki Kostrzewy. Ukończyła Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie oraz studia podyplomowe na kierunku Moda, Stylizacja, Trendy na Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Od 2013 prowadzi zajęcia dydaktyczne w Pracowni Grafiki Żurnalowej prof. Moniki Kostrzewy, Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Realizuje się poprzez projektowanie ubioru, grafikę żurnalową i eksperymentowanie w zakresie druku cyfrowego na tkaninie w technice sitodruku i druku transferowego. Tworząc nowe dzieła, artystka stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: „jak sztuka wpływa na moje myślenie o modzie?”. Zerkając w przeszłość, porównuje i tworzy własne idee. Wstęp wolny.

9 czerwca (piątek), godz. 19.00
Koncert Muzyki Sfer


Tuż po wernisażu zapraszamy na niezwykły koncert Muzyki Sfer. Projekt muzyczny Macieja Hanuska to wyjątkowe połączenie mistycznego brzmienia starodawnych gongów i mis dźwiękowych ze współczesnością reprezentowaną przez syntezatory, loopery i gitarę elektryczną. Można powiedzieć, że Muzyka Sfer to most rozpostarty pomiędzy dawnymi czasami a teraźniejszością. Twórczość Macieja Hanuska powinna przypaść do gustu fanom ambientu, post-rocka oraz szeroko pojętej elektroniki. Podczas koncertów artysta opowiada o muzyce sfer dodając do historii nutkę filozofii. Wstęp wolny.

10 czerwca (sobota), godz. 10.00
Tekturowe zegary


Podczas czerwcowych warsztatów rękodzieła będziemy przekonywać, że jednorazowe kartonowe pudełka… wcale nie muszą być jednorazowe. Recyklingowi ulegną kawałki tektury, z których uczestnicy wyczarują wyjątkowy zegar. Technika wykonania dekoracji polegać będzie na wykorzystaniu różnych warstw tektury. Efektem będzie klasyczny, piękny, jedyny i niepowtarzalny zegar. Spotkanie jest częścią tegorocznej Eko Krainy. Bilety: 15 zł.

10 czerwca (sobota), godz. 13.00
Warsztaty dla dzieci – Artystycznie/Ekologicznie


Mali artyści poszukiwani! W ramach „Eko Krainy” przygotowaliśmy 2,5-godzinne warsztaty plastyczne i aktywne zabawy z animatorami. Czy z niepotrzebnej makulatury można wyczarować coś niezwykłego? Ależ oczywiście! Ochotników zabierzemy w kolorową, kreatywną i fantastyczną przygodę, podczas której powstaną prawdziwe dzieła sztuki! Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 6. roku życia. Przewidzieliśmy dwie grupy po 15 osób. Zaznaczamy, że w artystycznym natchnieniu mali twórcy mogą się ubrudzić, więc oprócz mnóstwa pozytywnej energii i dużej dawki wyobraźni prosimy zaopatrzyć dzieciaki w odpowiednie ubranie. Materiały na warsztaty zapewnia organizator. Wstęp wolny (darmowe wejściówki dostępne w kasie biletowej TCK).
Warsztaty finansowane przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

19-24 czerwca
Festiwal Ekotopfilm-Envirofilm


Ekotopfilm-Envirofilm to cieszący się ogromną popularnością festiwal powstały na Słowacji i mogący pochwalić się ponad 40-letnią tradycją. Dzięki współpracy ze słowackimi twórcami w Tarnogórskim Centrum Kultury widzowie będą mieli okazję zobaczyć najlepsze filmy przyrodnicze i dokumentalne, mające na celu popularyzację wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska. 19 i 20 czerwca odbędą się poranne pokazy filmowe oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Zajęcia poprowadzą przedstawiciele Veolia Południe Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. 20 czerwca ruszamy z projekcjami wieczornymi. Wyświetlimy produkcje wyróżnione przez międzynarodowe jury w Bratysławie. Zaprezentujemy m.in. dokument „Życie na Planecie Człowiek” czy doskonały film przyrodniczy „Małpki śnieżne”, w którym lektorem jest Liam Neeson. Przygotowaliśmy również projekcję polskiego dokumentu „Unplugged” oraz spotkanie z twórcą tego filmu – Maciejem Tarnawskim. Na zakończenie festiwalu zapraszamy na wykład „Powietrze to życie!” Jacka Bożka – założyciela i prezesa Klubu Gaja - o sytuacji ekologicznej na świecie i w Polsce.

Oto szczegółowy program Ekotopfilm-Envirofilm:

WARSZTATY: „Niska emisja – wielka sprawa” – 19 czerwca, godz. 10.00

Warsztaty adresowane są do młodzieży z  klas 3-6 szkoły podstawowej oraz grup gimnazjalnych. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak powstaje ciepło, w jaki sposób jest dostarczane do mieszkańców, zostaną przekazane podstawowe informacje o Grupie Veolia. Młodzież przekona się również dlaczego ciepło systemowe jest przyjazne dla środowiska. Podczas prezentacji  uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć o projekcie NISKA EMISJA  - WIELKA SPRAWA, przedstawione zostaną konsekwencje zdrowotne i środowiskowe niskiej emisji, a także sposoby jak można jej przeciwdziałać. Celem warsztatów jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.
Na zakończenie warsztatów przeprowadzony zostanie konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Veolia Południe Sp. z o.o.
Prowadzenie: Edyta Żabczyńska - Dyrektor ds. Rozwoju - Veolia Południe Sp. z o.o.
Czas trwania warsztatów NISKA EMISJA  - WIELKA SPRAWA : prezentacja i filmy to około 30 minut oraz 20 minut konkurs z nagrodami.

WARSZTATY:  „Niska emisja – wielka sprawa” – 20 czerwca, godz. 10.00

Podczas warsztatów przedszkolaki będą miały okazję w przystępny sposób zdobyć wiedzę na temat projektu –  NISKA EMISJA – WIELKA SPRAWA. Idea poszanowania energii cieplnej i ochrony środowiska naturalnego będzie przedstawiona w bajce „Czerwony Kapturek w mieście”. Lubiana przez dzieci historia doczekała się bowiem ciągu dalszego. Bajka opowiada historię Czerwonego Kapturka, który wraz ze swoją mamą i babcią zamieszkał w mieście i korzysta z ciepła systemowego.
Na zakończenie warsztatów przeprowadzony zostanie konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Veolia Południe Sp. z o.o. w postaci bajki „Czerwony Kapturek w mieście”.
 Prowadzenie: Bożena Miszkiewicz – Veolia Południe Sp. z o.o.
Czas trwania warsztatów - NISKA EMISJA  - WIELKA SPRAWA : prezentacja i filmy to około 20 minut oraz 20 minut konkurs z nagrodami.

WARSZTATY: "Odkrywamy tajemnice wody", 20 czerwca, około 11.00

"Odkrywamy tajemnice wody" to zajęcia edukacyjne, które proponuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach w ramach rozpowszechniania wiedzy ekologicznej. Przekazywana wiedza urozmaicona jest prostymi i bezpiecznymi doświadczeniami chemicznymi, w których uczestniczą dzieci. Uczestnicy zajęć dowiedzą się skąd bierze się woda i jak należy ją oszczędzać.
Prowadzenie: Anna Tronina - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

FESTIWAL EKOTOPFILM-ENVIROFILM – projekcje filmów i spotkania - 20-24 czerwca

20.06
19.00 „ŻYCIE NA PLANECIE CZŁOWIEK” (2016) Francja, r. Pierre – Francois Gaudry [52 min.] – dokumentalny, NAPISY, wstęp wolny (wejściówki)
21.06
19.00 „RODZIĆ Z MIKROBAMI” (2014) Wielka Brytania, r. T. Harman [59 min.] – dokumentalny, NAPISY, wstęp wolny (wejściówki)

22.06
19.00 „MAŁPKI ŚNIEŻNE” (2014) USA, Thirteen Productions [56 min.] – dokumentalny, przyrodniczy NAPISY, wstęp wolny (wejściówki)
20.00 „GDZIEŚ NA PERYFERIACH …” (2015) Singapur, r. Chun Kuan Woo [47 min.] – dokumentalny, NAPISY, wstęp wolny (wejściówki)

23.06
19.00 „UNPLUGGED” (2014) Polska, r. R. Szopa, M. Tarnawski [43 min.] – dokumentalny, wstęp wolny (wejściówki)
19.45 SPOTKANIE  z twórcą filmu „Unplugged” – Maciejem Tarnawskim, wstęp wolny (wejściówki)

24.06
19.00 SPOTKANIE: Powietrze to życie! – Jacek Bożek – założyciel i prezes Klubu Gaja, wstęp wolny (wejściówki)
20.30 „BAOBABY – MIĘDZY LĄDEM I MORZEM” (2015) Francja, r. C. Cyrille [55 min.] – dokumentalny, przyrodniczy, NAPISY, wstęp wolny (wejściówki)

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest wolny (darmowe wejściówki do odbioru w kasie biletowej TCK). Na zajęcia dla grup szkolnych obowiązują zapisy. 
 


Informacje