9 - 12 listopada (sobota - wtorek)


ŚLĄSK NA 101

W tym roku mija 101 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę i 100 lat, odkąd mieszkańcy Śląska wzięli udział w walkach o przyłączenie naszego regionu do Rzeczypospolitej. Z tej okazji zapraszamy na wspólne celebrowanie polskości ze śląskiej perspektywy podczas bardzo różnorodnych wydarzeń, na które zapraszamy do Tarnogórskiego Centrum Kultury.
 
9 listopada (sobota), godz. 11.00, hol TCK 

Biało-czerwona flaga z origami
 
Co łączy Polskę i Japonię? Między innymi… barwy narodowe. Postanowiliśmy wykorzystać fakt, iż kolory biały i czerwony są bliskie zarówno sercom Polaków, jak i Japończyków. Podczas specjalnego spotkania z kulturą Japonii będziemy tworzyć żurawie origami w kolorach łączących Polskę i Japonię.
Przybywajcie tłumnie i z całymi rodzinami. Trzeba poskładać tego bardzo dużo, bo ze złożonych żurawi stworzymy olbrzymią flagę Polski, która będzie zdobić nasz hol główny podczas wydarzenia „Śląsk na 101”.
Zajęcia poprowadzi Kyoko Yamashita – tegoroczna wolontariuszka z Japonii.
 
Wstęp wolny
 
9 listopada (sobota), godz. 18.00, sala kameralna TCK

Wykład „Śląskie drogi, czyli rzecz o tożsamości”
 
Śląsk to pod każdym względem miejsce pełne różnorodności i wielokulturowości. To tutaj przez wieki stykały się zwyczaje i interesy Polaków, Niemców i Czechów, co niewątpliwie odcisnęło się na charakterze i obyczajowości ludności, która geograficznie i historycznie zamieszkuje tereny od Świebodzina (dzisiejsze woj. Lubuskie) po Cieszyn (woj. Śląskie).
O tym, jak na przestrzeni wieków zmieniała się śląska tożsamość narodowa opowie dr nauk humanistycznych Arkadiusz Kuzio-Podrucki – historyk, publicysta, badacz dziejów śląskiej szlachty i arystokracji oraz ich związków z europejskimi rodami.
Wykład będzie poprzedzał projekcję filmu „Sól ziemi czarnej” w reżyserii Kazimierza Kutza. Będzie to swoiste wprowadzenie w specyfikę śląskiej kultury i społeczeństwa, naznaczonego umiłowaniem do pracy, tradycji i wartości rodzinnych.
 
Bilety: 8/10 zł (wykład + film).
 
 
Podróże ze sztuką - edycja śląska: U stóp góry Horeb, czyli miejsce z ognia i ciemności

10 listopada (niedziela), godz. 17.00, Część I, sala widowiskowa TCK

12 listopada (wtorek), godz. 19.00, Część II, sala widowiskowa TCK

„Wraz ze zdobyciem ognia rodzą się sztuki” – pisał Umberto Eco. Okiełznanie ognia to prawdziwy początek panowania człowieka nad przyrodą, dodawał. W tym kontekście dymiący hałdami i bogaty w węgiel Śląsk zobaczyć można jako przestrzeń ludzkiej pracy i wolności. W tej to przestrzeni od schyłku XVIII wieku bytował człowiek, który nie musiał – jak Prometeusz – wykradać ognia bogom, bo umiejętność jego wzniecania posiadł na skutek tego, co zdarzyło się u stóp góry Horeb. Tam to w blasku ognia, który płonął, ale się nie spalał, poznał swoje Imię.

Prowadzenie: dr Jacek Kurek
       
Bilety: 11 zł 

11 listopada (poniedziałek), godz. 18:00, sala widowiskowa TCK

WOJCIECH KILAR I PERŁY MUZYKI POLSKIEJ

Koncert w wykonaniu kwartetu smyczkowego Acoustic Quartet


W ramach obchodów święta Niepodległości Polski Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza na niezwykły koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara oraz największych dzieł Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki oraz Grażyny Bacewicz w wykonaniu kwartetu smyczkowego Accoustic Quartet.
W pierwszej części koncertu będziemy mogli usłyszeć utwory Wojciecha Kilara, postaci zasłużonej nie tylko dla Polski ale również dla Śląska. Artysta od 1948 r. był związany z Katowicami, gdzie studiował i stworzył również wiele swych wiekopomnych dzieł. Jak sam mówił Wojciech Kilar: Ślązak ze Lwowa ale Ślązak.

Druga część wydarzenia poświęcona będzie twórczości najwybitniejszych polskich kompozytorów, którzy współtworzyli historię kraju w czasach niezwykle trudnych dla naszej ojczyzny.

ACOUSTIC QUARTET powstał w 2014 roku. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach:
Mateusz Moś - I skrzypce;
Marcin Sidor - II skrzypce;
Ewa Sidor - altówka;
Mateusz Mańka - wiolonczela.

Muzycy prowadzą aktywne życie zawodowe, koncertując jako soliści, koncertmistrzowie orkiestr oraz kameraliści. Szczególnie dużo uwagi poświęcają promocji muzyki polskiej. Co ciekawe, zespół z powodzeniem znajduje wspólny mianownik dla muzyki klasycznej, folkowej, ludowej, rockowej i jazzu.

Bilety: 20/25 zł

Informacje