Teatr Polska 2019


Jesteśmy w programie Teatr Polska!


Z radością informujemy, że Tarnogórskie Centrum Kultury zakwalifikowało się do programu Teatr Polska. Jesienią odbędą się pokazy spektakli dla dorosłych, młodzieży i dzieci w TCK. Pokazy wszystkich trzech przedstawień prezentowanych w ramach programu na scenie Tarnogórskiego Centrum Kultury będą bezpłatne dla widzów.

Nie tylko dla młodego widza:

Rozpoczniemy od przedstawienia „Staś i Zła Noga” Teatru Śląskiego w Katowicach to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej: Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautką. Jak potoczą się ich historie? Pokazowi będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne dla młodych widzów przygotowane we współpracy z Fundacją Iskierka. Na pokaz zapraszamy widzów w wieku 9+.
18 października o godz. 18:00.

Dla najmłodszych:

„Pomelo jest zakochany… w żabie, deszczu i nie tylko” Teatru Fraktal to spektakl-koncert dla małych dzieci (od 3 do 7 lat) oraz ich opiekunów, inspirowany książką Ramony Bădescu i Benjamina Chauda. Jest to opowieść o mieszkającym w ogrodzie maleńkim słoniku, który odkrywa pory roku oraz to, że on sam ma wpływ na otaczający go świat. Ogród Pomela to pełna niespodzianek machina dźwiękowa: muzyka do spektaklu tworzona jest na żywo przez trójkę lalkarzy, grających na niezwykłych instrumentach. Po spektaklu odbędą się warsztaty i animowane przez aktorów zabawy dźwiękowe.
19 października o godz. 12:00 oraz 16:00.


Dla dorosłych:

„Wiedźmin. Turbolechita” Teatru Nowego w Krakowie to teatralne zmierzenie się z tożsamością Polaków - skonfrontowanie ze stereotypami, schematami i kompleksami, a także satyra na istniejącą i nieistniejącą rzeczywistość. Ten spektakl to walka z potworami – tymi, które faktycznie są, które być mogą i tymi, których tak naprawdę nie ma. To rzecz o nas. Autorem tekstu jest Ziemowit Szczerek – laureat Paszportu Polityki, finalista Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Spektakl poprzedzony będzie warsztatami z emisji głosu z aktorami Teatru Nowego dla chętnych widzów.
24 listopada o godz. 19:00.


TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.
Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.
To już 11. edycja programu TEATR POLSKA, do którego Komisja Artystyczna zakwalifikowała 18 spektakli. Od 1 września do 30 listopada 2019 r. szerokiej publiczności zaprezentowane zostaną:
- Aktorzy Koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna, reż. Piotr Ratajczak, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
- Don Kichot, reż. Konrad Dworakowski, Grupa Coincidentia/Teatr Pinokio w Łodzi
- Jeremi się ogarnia. LOL, reż. Tomasz Valldal-Czarnecki, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
- Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium, reż. Piotr Ratajczak, TEATR NOWY w Zabrzu
- Kyś, reż. Igor Gorzkowski, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło
- Lorem Ipsum, reż. Paweł Urbanowicz, Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze"/ kolektyw Vagabond Physical Collective
- Matka Makryna, reż. Irena Jun, STUDIO teatrgaleria
- Pomelo jest zakochany... w żabie, deszczu i nie tylko, reż. Ewa Maria Wolska, Teatr FRAKTAL/Fundacja FRAKTAL
- Staś i Zła Noga, reż. Bartłomiej Błaszczyński, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego
- Švejk, reż. Joanna Zdrada, Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku
- Szac, reż. Iwona Woźniak, Teatr Naumiony/ Fundacja Szafa Gra Ornontowice
- Thriller, reż. Paweł Sakowicz i Anna Smolar, Nowy Teatr
- Tragedia Jana, reż. Waldemar Raźniak, Teatr CHOREA
- Trzy ćwierci do śmierci, opieka artystyczna Mateusz Smaczny, Teatr Martin/ Poznańska Fundacja Artystyczna
- We_selle, reż. Wojciech Mochniej, M for Culture Foundation
- Wiedźmin. Turbolechita, reż. Piotr Sieklucki, Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie
- Wyzwolenia, reż. Piotr Cieplak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
- Zrobie co zechce, reż. Maciej Adamczyk i Katarzyna Pawłowska, Stowarzyszenie Artystyczne "Porywacze Ciał & CO."
Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na: www.
teatrpolska.pl

TEATR POLSKA WEJŚCIÓWKI:
W ramach programu TEATR POLSKA będzie można skorzystać z bezpłatnych wejściówek na spektakle: „Staś i Zła Noga”, „ Pomelo jest zakochany…” oraz „Wiedźmin. Turbolechita”. Jedna osoba może odebrać maksimum 3 wejściówki na jeden spektakl. Gdyby z jakiegoś powodu udział w wydarzeniu nie był możliwy, prosimy o zwrot wejściówki do kasy Tarnogórskiego Centrum Kultury lub o telefon pod numer 32 285 27 34 i podanie jej numeru . Ilość wejściówek jest ograniczona, a dzięki informacji od Państwa, ktoś inny będzie mógł skorzystać z naszej oferty teatralnej.

Informacje