Wystawa "Bez powodu"


Czynna do 1 grudnia (niedziela)


Wystawa jest protestem złożonym przez grupę artystów. Wynika on z przymusu dopasowania się do stylu współczesnego życia, który w naszym kręgu kulturowym często oznacza osiągnięcie konkretnego celu. Myślenie takie w działaniach twórczych nie zawsze jest właściwe i odbiera naturalną drogę rozwojowych procesów twórczych. Sztuka kieruje się własnymi prawami, posługuje się specyficznymi mediami, a w naszym wypadku jest nierozerwalnie związana z myśleniem obrazem w szerokim tego słowa znaczeniu. Procesy twórcze nie mogą być zdefiniowane przez cele. Ważna jest droga poszukiwania i badania. Celu nie jesteśmy w stanie zdefiniować na początku drogi. Osiągnięty cel w sztuce jest często zaskakujący, oczekujemy takiego zaskoczenia i aby osiągnąć ten stan musimy podejmować pewne działania, nie do końca zdefiniowane, nieokreślone, ale wykonane z pełną determinacją artysty. Dla nas, twórców, wystawa  zorganizowana jest z powodów dla nas bardzo ważnych. Nic z zasady nie dzieje się bez powodu, a na pewno spotkanie grupy artystów, którzy chcą połączyć indywidualne realizacje we wspólnej wystawie.

Skład grupy został utworzony na czas trwania projektu. Jej członkami są artystki, które na co dzień łączą wiele działań związanych z pracą artystyczną, społeczną, edukacyjną i inną.

Skład grupy:

Aleksandra Firlińska
Ewa Jaworska
Katarzyna Kroczek-Wasińska
Anna Osadnik
Kaja Renkas

KATARZYNA KROCZEK – WASIŃSKA
Wykładowca na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej, nauczyciel w Zespole Szkół Artystyczno - Projektowych w Tarnowskich Górach. Zajmuje się grafiką cyfrową. Jest uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych (m. in. Belgia, Chiny, Francja, Korea Południowa, Litwa, Macedonia, Niemcy, Rosja, Włochy, Serbia, Japonia) projektów badawczych, warsztatów, konferencji, autorem artykułów, laureatem nagród i wyróżnień: Grand Prix w I Biennale Miniatury Cyfrowej w Płocku w 2007; wyróżnienie w VII Międzynarodowym Konkursie Graficznym na Ekslibris w Gliwicach w 2007; nagroda „Praca Roku 2006” w Katowicach w 2007; Grand Prix I Międzynarodowej Wystawy Grafiki w Mińsku w 2008; wyróżnienie w Biennale Grafiki Cyfrowej
w Gdyni w 2008; Nagroda Prezydenta miasta Katowic w 2010; nagroda naukowa za wyróżniającą pracę doktorską w 2010; wyróżnienie II Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni w 2010, wyróżnienie w konkursie Bosco Stregato na Exlibris we Włoszech w 2014 roku.  

KAJA RENKAS
Pracując jako projektantka, współpracuje z licznymi galeriami oraz instytucjami kultury, realizując projekty artystyczne. Jest laureatką nagród w dziedzinie plakatu, m.in.: Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, Biennale Plakatu Fotograficznego w Płocku. Tworzy projekty dla polskich oraz zagranicznych instytucji, stale współpracuje m.in. z: Krakowską Galerią Plakatu Krzysztofa Dydo, Galerią Plakatu we Wrocławiu, Okręgowym Muzeum w Nowym Sączu, literackim miesięcznikiem The River Stx w St.Louis. Absolwentka grafik warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2011 roku prowadzi działalność́ pedagogiczną w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Artystycznym w Cieszynie na kierunku Projektowanie Gier oraz Przestrzeni Wirtualnej. Miała ponad 40 wystaw indywidualnych m.in.: w Berlinie (Niemcy), Ankarze (Turcja) , St.Louis (USA), DeKalb (USA), Leuven (Belgia), Mińsku (Białoruś), Trnavie (Słowacja), Ostrawie (Czechy), San Francisco (USA), Mexico City (Meksyk), Angouleme (Francja). Bierze udział w najważniejszych światowych imprezach plakatowych, m.in. w Warszawie (Polska), La PAz (Boliwia), Teheranie (Iran), Laht (Finlandia), Toyamie (Japonia), Moskwie (Rosja). Podczas swojej działalności pedagogiczno-artystycznej prowadziła również̇ warsztaty oraz wykłady w kilku zagranicznych ośrodkach, m.in.: North Wales School of Art & Design, Wrexham (Walia); Northern Illinois University, DeKalb (USA); Bilkent University, Ankara (Turcja); St.Louis Community College Meramec (USA), Haight Street Art Center, San Francisco (USA); UNAM University, Mexico City (Meksyk); Lindenwood University, St.Louis (USA). Była członkiem jury międzynarodowych konkursów artystycznych. Organizuje konferencje, spotkania tematyczne, wystawy. Jest inicjatorką Międzynarodowego Festiwalu Plakat Fest mającego miejsce w Chorzowie. Zajmuje się plakatem, projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową oraz animacją.

EWA JAWORSKA
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie filii w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem
z grafiki warsztatowej w 2000 roku. Od ukończenia studiów zawodowo związana z działalnością projektową, artystyczną i pedagogiczną. Zajmuje się animacją, grafiką i projektowaniem graficznym. Laureatka nagród (główna nagroda za logo „Zamku Śląskiego”, srebrna nagroda za plakat w United Design Alience, wyróżnienie w „Konkursie na plakat AMS”, Nagroda Prezydenta Miasta Katowice „Praca Roku 2015”). Brała udział w licznych wystawach w Polsce i na świecie (np. Zsigmond Vilmos International Film Festiwal w Szeged, Węgry; wystawa indywidualna w Galerii Polskiego Radia Katowice „Na Żywo”; „Dialogi” - Polsko-Koreańska Wystawa Intermedialna, Chorzowskie Centrum Kultury; Wystawa PlakatFest Starter, Dydo Poster Gallery, Kraków). Uczestniczyła w międzynarodowych plenerach, sympozjach malarskich i graficznych, np. w Bekeszczabie na Węgrzech. Równie z kurator wystaw (np. Teatr Tańca i Ruchu Rozbark wystawa „Porusznie”, cykl wystaw „10x10x10” w 10 galeriach na Śląsku, min. w Centrum Kultury Śląskiej Pałac w Nakle Śląskim oraz w Pałacu w Rybnej i Galerii Sztuki Krzysztofa Mazika „Inny Śląsk”), członek jury konkursów plastycznych, animator kultury. Od lat nauczyciel i wykładowca (Zakład Nowych Mediów w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach,
Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych
w Tarnowskich Górach).

ALEKSANDRA FIRLIŃSKA
Urodziła się 1980 roku w Oświęcimiu. Całe dzieciństwo, do ukończenia szkoły podstawowej spędziła w Zatorze. W 2000 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku- Białej, dyplomem zrealizowanym na Wydziale Tkactwa Artystycznego. W latach 2000- 2005 studiowała na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom magistra sztuki zrealizowała w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Tomasza Chojnackiego. W 2012 roku podjęła studia podyplomowe na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Obecnie jest doktorantką na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w pracowni dr hab. Krzysztofa Dadaka. W pracy artystycznej zajmuje się przede wszystkim malarstwem, grafiką oraz techniką emalii. Brała udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą.

ANNA OSADNIK OSA
Tarnogórzanka, ur. 08.01.1971. Absolwentka ASP we Wrocławiu, dyplom z wyróżnieniem w dziedzinie grafiki artystycznej i malarstwa uzyskała w roku 1995. Od 2015 jest członkiem Związku Ceramików Polskich - Polish Ceramics Association. W 2016 pod opieką artystyczną prof. dr hab. Andrzeja Szarka, rozpoczęła studia doktoranckie w dziedzinie rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od 1998 prowadzi zajęcia dydaktyczne w zakresie rysunku, malarstwa oraz grafiki artystycznej. Zajmuje się ceramiką wypalaną naturalnymi metodami („Gangosy”, „Kamienie”, „Ślady”), wykonuje grafiki ulotne (np. „Szkice linorytem”) i trwałe (grafiki drukowane w glinie i utrwalane ogniem pt. „Glinoryty”). Tworzy wielkoformatowe grafiki drukowane ciałem („DUPODRUKI”). Porusza problemy związane z ekologią, np. kontynuowany od 1997 roku recycle/cykl „LofP” („Line of Prospects – Linia Horyzontów”) oraz od 2016 cykl „Złote drzewa”, a w 2018 w szeroko społecznej akcji czyszczenia świata, zrealizowała przestrzenną instalację ze stali i szkła odzyskowego („Skupiona Sfera 19.003/350+”). Od 1998 przygotowuje autorskie cykle marynat „Gold Collection”. Zajmuje się również problematyką reintegracji poprzez twórczość (np. w ramach projektu LCC, inicjacja czterech edycji festiwalu „Ceramiczna Noc w Lubszy”) oraz organizację happeningów interaktywnych („Taniec w glinie”, ”Zbieram dłonie”). Bohaterka felietonów Krzysztofa Mazika „Książka kucharska – 100 niejadalnych potraw”. Uwieczniona w kalendarzu autorstwa Marka Wesołowskiego i Krzysztofa Millera „Twórcy Kultury Śląskiej / 2014”.
W latach 1995-2019 przygotowała 51 wystaw autorskich (wybór z ostatnich 5 lat):
2019: Galeria Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie „Klatka” – otwarcie przewodu doktorskiego. 2018: Biblioteka Polska w Amsterdamie; Muzeum im. Św. Jana Sarkandra w Skoczowie oraz Noc Muzeów w Skoczowie; Galeria Sztuki Współczesnej „PRZYTYK” w Tarnogórskim Centrum Kultury. 2017: Centrum Promocji Kultury w Warszawie; Galeria Polskiego Radia Katowice „Na żywo”; „Dom Narodowy” - Galeria Cieszyńskiego Ośrodka Kultury; „Mała Galeria” w Nowym Sączu. 2016: Galeria Sztuki Krzysztofa Mazika „Inny Śląsk” w Tarnowskich Górach; Galeria Kultury w Woźnikach. 2015: Galeria Polskiego Radia Katowice „Na żywo” – wystawa malarstwa z cyklu „LofP” oraz następnie udział w audycji radiowej publicysty kulturalnego, krytyka literackiego, pisarza Macieja Szczawińskiego z cyklu „Więcej kultury proszę”; galeria „Eureka” w Katowicach; Rabasova Galerie, Vysoká 232, Rakovník; Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory oraz także podczas Nocy Muzeów.
Uczestniczyła w ponad 200 międzynarodowych akcjach, plenerach, sympozjach, warsztatach i wystawach plastycznych, również muzycznych, teatralnych, pokazach mody itp.
Jej prace można znaleźć w wielu muzeach i galeriach oraz w kolekcjach prywatnych w wielu krajach (Polska, Niemcy, Holandia, Finlandia, Czechy, Włochy, Kanada, Francja, Szwecja, Anglia, San Salvador, Kirgistan, Holandia, Węgry, Rumunia, Ukraina).

Wstęp wolny

Informacje